IXL Review

ReviewHeaderIXLIXL  

Pricing:   $9.95/month     $79/year

Additional Children $2 each per month

Classroom subscriptions available

$$ Purchase at IXL

 

OverviewButtonIXL is a K-12 online math program that aligns itself with common core state standards.  Each grade is organized into subcategories making it easy to cover a specific topic with your child.  While there are no pre-teaching exercises, there are explanations for children when they receive an incorrect answer.  As such I consider IXL to be a supplementary program, and a wonderful assets to fill in the gaps of your core math curriculum. ProsButton

  • Access to all content no matter what grade
  • Colorful and engaging
  • Explanations with each incorrect answer
  • State Standards are Presented
  • Weekly Parent Reports
CONSButton

  • No lessons or pre-teaching.

ReviewPinIXLSo.

Not to overwhelm you, but this will be my third math post this month.

You might say that math is on my mind.

Actually, math has been on my mind
ALL YEAR LONG.

3 Grader + Oregon = Statewide Math Test

It was our first BIG one.

It was required.

I was so nervous…

I wanted her to be prepared for it.

I wanted her to pass it.

I feared that if she didn’t pass the first time
that my imaginary liscence to homeschool would be revoked.

I poured over all the requirements.

I purchased any and all math books
that said “state standards” or “correlated topics” on them.

And pretty soon, Sissy was using FOUR different math books every day.

Yes. FOUR.

You see, I purchased ONE because it was the type of math I liked to teach.
ANOTHER because it dealt specifically with word problems, and
ANOTHER because it taught graphing and beginning algebra connections, and
STILL ANOTHER because it promised to get us TEST ready.

So I watched all year long.
My little girl, dragging her pile of math books to the kitchen table,
and I can remember thinking;

Wouldn’t it be nice to just have one math program,
that took her through each standard to the point of mastery.

And while I’m not for ONLINE math as the foundation of our curriculum,
I’m pretty sure that I could have replaced THE OTHER THREE filler
Math books with one simple subscription to IXL.

ixl homeschool review

In fact, it would have made things quite a bit easier.

Here’s Why:

Colorful and engaging.

ixl review homeschool

I know that might seem like a small “PRO” but when you’re staring at a website
every day, it’s nice to have one that appeals to children and adults.
It’s easy to tell that IXL is a professionally designed website,
because I don’t have to squint to see the font, navigation is simple and easy and there is enough
color to keep children interested without burning out our retinas with flashy gimicks.

State Standards:

When you register with IXL, YOUR state standards are made available.
Everything is easily outlined by grade and
you can simply click which one you want your child to work on.

Explanations:

If a child receives an incorrect answer, they are given an option to have the problem explained.
This is a great because sometimes topics are on IXL that aren’t covered in our usual Math book.

Ability to Change Grade Levels:

ixl review

Unfortunately my son figured this out as well and spent an afternoon on KG math because he was simply having too much fun getting ALL the questions right. Aw well….After reading the user guide I learned that you can easily change the settings to hide the grade level navigation bar from your children.

Reports!

ixl

I love being able to take a quick glance and see how a particular child is doing in a specific area. I also receive an email report with details of their progress.

Here are some more specifications for IXL:

Membership benefits:

Complete coverage of math curriculum from pre-K to algebra.
Unlimited questions in over 2,000 skills.
Fun and colorful practice formats.
Questions that adapt to your child’s ability, increasing in difficulty as they improve.
Immediate feedback and question-specific explanations to solidify understanding of each concept.
Audio for all pre-K through first-grade skills.
Weekly e-mail updates on your child’s progress.
Informative, detailed reports pointing out successes and trouble spots.
Awards and certificates for you and your children to print out as they reach important milestones.

Pricing:

ixl

Pssst…..I just broke out my calculator,
and you’ll be happy to know that
$79 bucks a year is about $6.60 a month.

Read more about Membership options here.

Disclaimer:
As part of the TOS Crew Review I was given a family subscription for three of my children in exchange for my honest opinion about IXL.com

Photobucket

Share:

Comment (1)

  • Tassie Reply

    I let my two children try IXL at first last year, but neither of them liked it. They said the math questions were too boring and most of them were repetitive. Then my colleague recommended Beestar to us. As my colleague said, the math exercises on Beestar are not just free but also valuable.
    Now we have been using Beestar for 2 semesters. Although I never push my children to use it, they would complete 1-2 math exercises every week. They like to win the honor rolls. I remember for many times, they came back from school and told me very happily: Mom, I got all math questions right! The better score they earn in exam, the more interest they produce on math. Since interest is the promise of motivation, I can see them improve rapidly.
    Some of my son’s classmates are using other core subject exercises on Beestar as well. They also say the questions are interesting and worth doing. My daughter is not good at reading, so I am considering to let her try the reading practice on Beestar soon.

    October 30, 2014 at 6:12 am

Leave a Reply

Your email address will not be published.